DEZENFEKSİYON

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon (Fransızca desinfection): Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir.

Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.

Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir.

Yörük ilaçlama ve çevre çözümleri olarak ayrıca haşere ilaçlama dışında sağlık merkezleri, hastaneler, okullar, yurtlar, dershaneler, kreşler, alışveriş merkezleri, oteller, ev ve iş ortamları, enfeksiyon riski olan tüm alanlar, su depoları, halkın ortak kullandıkları alanlar gibi yerlerde dezenfeksiyon çalışmaları yapmaktayız.

Ancak öncelikle şunu bilmelisiniz ki dezenfeksiyon işlemi sizi uzun süre korumayamayacak, uygulama yapılan bölge kullanılmaya başladığı andan itibaren mikroorganizmaların tekrar faaliyete geçecektir. Bu sebepten ötürü dezenfeksiyon işlemi periyodik olarak yaptırılmalıdır. Dezenfeksiyon yapılacak yerde tüm malzemelerin ve temas edilebilecek her yerin dezenfekte edilmesi gerekir. Ortam sıcaklığının yüksek olması dezenfeksiyonun etkisini artırır. Dezenfeksiyonun Tam etkili olabilmesi için dezenfektan maddesinin ürünler üzerinde ki süresi etiket üzerinde ki süre kadar olmalıdır.

İngiliz gribi, kuş gribi, hong kong gribi, hujyen gribi, domuz gribi, ispanyol gribi, gibi virüsler dünyada ki en tehlikeli virüs çeşitleridir. Bunlardan kurtulmak ancak doğru dezenfektanlarla mümkündür. Kullandığımız dezenfektanlar bakteriler virüsler mantarlar mikroorganizmalar gibi birçok zararlıya karşı kullanılan maddeler içermektedir.

Dezenfeksiyon için kullanılacak ürünler olarak kokusuz olmalıdır. Herhangi bir ph da aktif olmabilmelidir. İnsanlara kesinlikle toksik zehirleyici olmamalıdır. Ucuz ve kullanımı kolay olmalıdır. Temizlenebilir özelliğe sahip olmalıdır kullanan kişiye zarar vermemelidir. Kısa sürede yapılabilmelidir. Bunlar ideal bir dezenfektanın özellikleridir.

 

 

 

 

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-52564542-5">
</script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

  gtag('config', 'UA-52564542-5');
</script>

Element

Become a Member


Continue