Uçan haşere İlaçlamaları

Uçan haşere İlaçlamaları

Çokça Görülen Uçan Haşerelerden Bazıları Şunlardır:

1- ARILAR
2- KARASİNEK
3- MEYVE SİNEKLERİ
4- SİVRİSİNEKLER
5- UÇAN HAŞERE İLAÇLAMALARINDA

Mücadele, Tanımı ve Yaşam Şekilleri Nelerdir?

 

1- Arılar

Latince Adı: Order Hymenoptera

Tanımı ve yaşam şekli

Dünya her yerinde yaşayan arılar kanatlı böcekler grubundadır. 20.000 kadar kaydedilmiş arı cinsi vardır. Arılar, kahverengi ya da siyah renklerde olup, üzerlerinde kırmızı, sarı ya da mavi şeritler vardır.

Bazı arılar yalnız yaşamayı seçerken, bal arıları ve yaban arıları son derecede sosyaldir.

Bütün arılar, polen toplayabilmeleri için gerekli tüylü bir yapıya sahiptirler. Bilindiği üzere arılar doğada ki bitkilerin döllenmesine %100 katkı yapmaktadır ve bu şekilde hayatın doğal döngüsünün yaşanmasının sağlamaktadırlar

Bal arıları, önemli miktarda bal üretirler. Ancak, insanların yaşam alanlarının ya da binaların yakınlarına yuva yapmaları halinde sağlık açıcından ve yapısal yönden tehlike arzedebilirler. Arılar ve diğer polen taşıyıcıları birçok bölgede koruma altındadır. Ancak arı sokmalarından dolayı insanlarımız istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bundan dolayı bazı durumlarda mecburen ilaçlama yapmak durumunda kalırız. Arılar 10 yıllık koloniler halinde yaşamaktadır. Yaşları 10 yılları bulur. Genelde saldırmazlar. Ancak yuvaları karıştırılır ya da bu hayvanların üstüne su ve toz gibi şeyler atılırsa hayvansal içgüdülerle saldırırlar. . Genellikle ağaç kovuklarında mağaralarda yarıklarda yuva yaparlar. İnsanların ya da başka hayvanların girip çıkamayacağı yerlerde tavan aralarında ki en uç noktalarda yaşarlar.

Mücadele yöntemi

Bu hayvanların ilaçlaması spreyleme şeklinde yapılır. Genelde lokal yapılır balkonun üstü ağaç vs. gibi. Çok hızlı ölürler. Mecbur kalmamanız dilemekle birlikte bu tip ilaçlamalar için de bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

 

2- Karasinek

Latince Adı: Musca domestica

Tanımı ve yaşam şekli

Karasinek her yerde görülebilecek yaygın sinek türleridir. Boyları bir santim ve üzerinde olur. Bu sinekler otçul etçil çürüklerle beslenir. Genelde 100 ila 200 arasında yumurta bırakır ve yumurtaları aynı gün içinde kırılır ve larvaları çıkar. 1 hafta içinde karasineğe dönüşür. Karasinekler mikrop taşıyan canlılardır. Genelde dizanteri, hepatit, kolera, gıda zehirlenmeleri, çocuk felci, verem gibi hastalıkları taşır ve bulaştırırlar. Karasinekler yumurtalarını sığ su kenarlıklarına, bataklıklara, çöplüklere, gübreliklere, lağım suyu akan yerlere, genelde durgun suların olduğu yerlere bırakır.

Karasinekler genelde gündüz aktif olarak dolaşırlar. Isıran karasinekler yumurtlama dönemi geldiği için protein ihtiyacı olduğundan dolayı kan emerler.

Mücadele yöntemi

Uygulama sprey ilaçlamayla yapılır. Yerleri iyi tespit edilip uygun miktarda ilaçlama yapılmalıdır. Genelde sabah erken saatlerde veya akşamın ilk saatlerinde yapılmalıdır. Bunun için bakanlık onaylı özel karasinek ilaçları vardır. Firmamız bu ilaçlarla karasinek ilaçlaması yaparak sizi bu dertten kurtarmaktadır. Ancak yazlık ve benzeri yerlerde sizin binanızın sadece ilaçlanması genelde %50 %60 çözüme ulaştırmaktadır. Bundan dolayı siteniz yani yazlığınızın etrafında ki diğer komşularınızla ilaçlama yaptırılmasında fayda vardır. Bu ilaçların etki süresi 40 gün civarındadır. 40 gün aralıklarla ilaçlanması gerekmektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra 1 hafta kadar ilaçlama yapılan yerin temizlenmemesi yapılan uygulamanın etkisini maksimum düzeye çıkaracaktır. İlaçlamalardan sonra da kesinlikle karasinek probleminizin olmayacağına dair firmamız garanti vermektedir.

 

3- Meyve Sinekleri

Latince Adı: Drosophilidae

Tanımı ve yaşam şekli

Drosophila, küçük bir sinek cinsidir. Üyeleri genelde “meyve sineği” olarak adlandırılır. Ayrıca sirke sineği, şarap sineği, posa sineği ve üzüm sineği olarak da adlandırılır. Renkleri soluk sarıdan kırmızı-kahverengiye ve hatta siyaha kadar değişir. Gözleri kırmızıdır. Çoğu türünün kanatlarında belirgin siyah desenler vardır. Çoğu küçüktür (2–4 mm),

Bu canlıların larvaları canlı maddeler ve durgun suların olduğu yerlerde bulunurlar. Ömürleri çevre koşullarına bağlı olarak 25 gün ya da biraz daha fazla sürer.

Mücadele yöntemi

Yaygın meyve sineklerinden kurtulmak oldukça zordur. Bu canlılar özellikle şekerli ve canlı maddeleri severler. Anlaşılacağı üzere genellikle meyve yoğunluğunun etrafında bulunurlar. Bunun dışına bozulan ette, çöp kovalarında ya da dökülmüş gazlı içecek ya da alkol birikintilerinde de yaşayabilirler. Eve getirilen meyveler, buzdolabında saklanmalıdır. Düzenli olarak mutfak tezgâhları ve çöp kovaları boşaltılmalıdır. Bunlara rağmen bu canlılarla baş edemediyseniz Yörük ilaçlama her zaman yanınızdadır. Aramanız yeterli.

 

4- Sivrisinekler

Latince Adı: Culicidae familyası

Tanımı ve yaşam şekli

Sivrisinek, çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adı.Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı narin böceklerdir. Sivrisinekler tam başkalaşımlı böcekler olup 4 evreden geçerler: Suda geçen yumurta, larva, pupa evreleri ile karada geçen ve ergin evre.Sivrisinekler doğru bilinenin aksine kışın da hangi evrede olursa olsun yaşayabilir. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının (larva ve pupa), büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için küçük bir su birikintisine ihtiyaç duyar. Bu, çamurlu bir yağmur suyu, bataklık, çeltik, havuz suyu ya da teneke kapta birikmiş bir su olabilir. Ancak durgun sular sivrisineklerin tercih sebebidir. Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapabilen bitki öbekleri sayesinde, oksijence zengindirler. Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda gelişebilirler, ancak bazı şartların sağlanması gerekir: Yumurtadan çıkacak olan larva, yetişkin bir sinek oluncaya kadar farklı evreler geçirecektir. Her evrede de yavru sineğin farklı ihtiyaçları olacaktır. Kuraklık ve aşırı sıcak da yumurtaların gelişimini engelleyebilir.Bir sivrisineğin kan emmek için konukçusunu nasıl bulduğu tam olarak bilinememektedir. Kanda bulunan aminoasitlerin, eminlerin ve amonyağın karışımı cezbedicidir. En iyi cezbetme etkisinin nem ve sıcaklık olduğu bilinmektedir.Geceleri sivrisinekler çoğu zaman görülemezler ve yalnızca tipik vızıltılarıyla kendilerini belli ederler. Henüz uyuyamamış insanları kısa süreli rahatsız eden bu vızıltılar, sivrisineklerde yaşamın devamı için önemlidir. Larvaların besini algler, bir hücreliler ve detritusdur. Megarhinus larvaları kendi türlerine saldıracak kadar yırtıcıdır.Ergin dişi ve erkeklerin besini bitki ve meyve sularından aldıkları şeker ve proteinden oluşur. Dişiler, yumurta yapabilmek için kan emmek zorundadır. Laboratuvar ortamında bitkisel besinlerle uzun süre yaşatılabilirler fakat yumurta elde edilemez. Familya türlerinin hepsi kan emmez; tamamen bitkisel beslenenler de vardır.Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır. Örneğin sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilirler. AIDS’e sebep olan HIV ise bu canlılarda gelişme ortamı bulamaz. Virüsler sivrisinekler tarafından taşınmaz. Pek çok doğal düşmanları vardır. Kurbağalar, balıklar, kertenkeleler, bukalemunlar, kuşlar, yarasalar ve böcek larvaları sivrisinek ve larvalarıyla beslenirler.

Mücadele yöntemi

Günümüzde sivrisineklerle mücadele için kimyasal ve fiziksel pek çok metot kullanılmaktadır. Ancak çok basit ve hızlı üremeleri nedeniyle etkin bir mücadele ile lokal temizliği mümkündür.
Bizi arayın sivri sineksiz rahat günler geçirin

 

 

Element

Become a Member


Continue