Kemirgenler

YÜRÜYEN HAŞERE İLAÇLAMALARINDA KEMİRGENLER
Kemirgenlerin Tanımı, Mücadele ve Yaşam Şekilleri Nelerdir?

1-
ÇATI FARESİ
2- LAĞIM FARESİ
3- FINDIK FARESİ

 

1- Çatı Faresi

Latince Adı: Rattus rattus

Tanımı ve yaşam şekli

Siyah ya da kahverengi renkte, uzun kuyruklu, boyları 40 cm’ye kadar çıkabilen, büyük kulakları ve gözleri olan hayvanlardır. Vücutları, Lağım faresine göre daha küçük ve incedir. Kılları yumuşaktır.

Bina içlerine ve çöp ya da tahta birikintilerinin içlerine yuvalarlar. Çok iyi tırmanırlar ve binaların üst kısımların üst kısımlarına da çıkabilirler. Hem etçil hem de otçuldurlar ama genellikle tahıl ve meyve sebzeleri tercih ederler.

Doğumdan sonraki iki ile beş ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar ve her yıl, her batında altı ile sekiz yavru doğurup, bir senede dört veya altı defa doğum yapabilirler. Ömürleri bir yıl kadardır. Çatı fareleri çok üreyici hayvanlardır. Dişi fareler yılda 40 tane kadar yavru doğurabilir.

Mücadele yöntemi

Kemirgen ilaçlaması haşere ilaçlamasında farklı yemlemeyle yapılan birçoğumuzun zamanında yaptığı buğdaylı vs. ile ilaçlarla yapılan öldürme şeklinde olan uygulamalardır. Fakat gelişen teknolojiyle beraber kemirgen ilaçlaması fabrika ve benzeri yerlerde özellikle gıda üretim fabrikalarında canlı yakalama ve yapışkanlı levhalarla yapılmakta. Burada ki amaç gene kemirgenleri öldürmek ancak yanlışlıkla kemirgen zehirli bir şey yiyip bir yere kusup gıdalara bulaştırmasın diye mecburen zehirsiz şekilde yakalanmalarını sağlamaktır. Bu iç alanlarda yapılan bir uygulamadır. Binaların dış alanlarında zehirli tip ürünler kullanılarak kemirgenleri öldürmekteyiz. Bu uygulamada istasyon dediğimiz kutuların içine yemler çeşit çeşit bırakılıp hayvanın yemesi sağlanmaktadır. Dünyada bu konuyla ilgili binlerce bilim adamı binlerce çalışmayla kemirgenlere çekinmeden bu zehirli yemleri yedirmenin peşindedirler. Kemirgenler gerçekten çok zeki hayvanlardır. İnsan eli değmiş kokusu değmiş yemleri yemezler. Bayat yemleri yemezler. Daha önce akrabası olan ve yemi yiyip ölmüş hayvanın yediği yemi bilir kokusunu bilir ve yemezler. Ve koloni halinde yaşarlar. Her yerde vardırlar. Çatıda, toprakta, evde, lağımda, kırda bayırda olanlar vardır. Ama kurtulmak ve yöntem bulmak bizim elimizdedir. Bir defa ilaçlamayla sorun çözülmez. Bu hayvanlar her yerdedir. Biz 5-10 tane de öldürsek de yuvasında 100 tane daha olabilir. Bunları öldürmek için ayda bir rutin olarak ilaçları değiştirip her seferinde farklı yem koyup bunları yemesini sağlamalıyız. Koloniyi bitirmek zorundayız koloni bitmeden sorun çözülmez. Bundan dolayı da bir defa ilaçlama yaptırdık daha fare gelmeyecek düşüncesi sizi yanıltır. Tek bir fare evinize girmiştir. Onu öldürüp sizi kurtarabiliriz. Ancak fabrika gibi bahçe gibi yazlık gibi yerlerde böyle bir şey söz konusu değildir. İlaçlamalarda zehirli kemirgen istasyonları, canlı yakalama istasyonları, pasta ve mum blok denilen ilaçlar kullanılarak yapılır.

 

 

2- Lağım Faresi

Latince Adı: Rattus norvegicus

Tanımı ve yaşam şekli

Lağım fareleri tüm dünyada oldukça yaygındır. Günümüzde, insanların yaşadıkları her yerde görünebilirler. Dışarıda, bina altlarında ki toprak içindeki oyuklarda ve ağaç köklerinin etrafında görülebilirler. Ev ve işyerlerinde ise, bodrum veya zemin katlarda, tesisat kanalllarıı ve döşeme altı boşluklarda, çatı katlarında ve kanalizasyonlarda yaşarlar. Farklı hastalıkların taşıyıcılarıdırlar.

Yer darlığından yada kışkırtılmadıktan sonra ortalarda görünmezler. Gündüzleri gözle görülmeleri çok olası değildir. Eğer görülürlerse bir fare istilasından söz edeilebilir.

Mücadele yöntemleri

Farelerin yaşayabilecekleri alanların çıkışlarını kapatmak ve iç kısımlara girebilecekleri oyuk çatlak gibi açıklıkları kapatmakla beraber, bu canlıların güçlü kemirme yeteneklerini de unutmamak lazım. Bu sebeple profesyonel bir yardım almanız en doğru çözüm olacaktır. Yörük ilaçlama profesyonel yöntemleriyle bu konuda her zaman yanınızdadır.

 

 

3- Fındık Faresi

Latince Adı: Mus musculus

Tanımı ve yaşam şekli

Fındık fareleri açık kahverengi veya gri ile siyah arası renklerde kısa tüylü, göbek kısımları daha açık renkte olan farelerdir. Yetişkin fındık fareleri 12-30 gram arası ağırlıktadırlar ve burunlarından kuyruk bitimine kadar 20 cm’e uzunluğa ulaşabilirler. Dışkıları çubuk şeklinde ve her iki tarafı sivri uçludur.

Fındık fareleri yuvalarını çiftliklerde, otlu, ağaçlık ve çalılık alanlarda karanlık ve doğal şartlara karşı korunaklı, besin kaynaklarına yakın yerlerde yaparlar. Çok meraklı hayvanlar olan fındık fareleri zamanlarını kendi alanlarında gezinerek yeni veya anormal şeyleri araştırarak geçirir. Fındık faresi, beslenmesinde, bulabilirse tohumları ve fındığı tercih eder ancak, genelde bu hayvan bulduğu her şeyi yer. Fare ilaçlama da kullanılan yemler oldukça çekici olmasına rağmen fındık faresi bazı zamanlarda yem çekingenliği göstebilirhava sıcaklığı düşmeye başladığı zaman, fındık fareleri yaşamak için daha sıcak yerlere yönelirler. Çoğu zaman, aldıkları yiyecek kokusu ve sıcaklığın tesiriyle, fındık fareleri insanların yaşam alanlarına girebilmek için, kablo kanalları, boru girişleri ve kapı altı boşlukları gibi her yerlerden faydalanırlar.

Genellikle karanlıkta hareket etseler de, fındık farelerini gündüzde evinizde dolaşırken görebilirsiniz. Bu hayvanlar çoğunlukla duvarların kenarlarında koştururken ya da saklandıkları yerlerinden çıkarken görülürler. Nerede fare varsa orada mutlaka fare vardır.

Oyuklar/Tüneller Fındık fareleri, izolasyon ve diğer yumuşak malzemeler gibi karanlık ve korunaklı bir ortam sağlayan malzemeler içinde yuva yapmaya meyillidir. Bu yuvalar genelde toz ve örümcek ağı barındırmayan ama belki dışkı pisliklerinin olabildiği oyuklar ve tünellerle karakterize edilir.

Sesler Akşam saatleri boyunca, özellikle etraf karanlığa ve sessizliğe büründüğünde, bu küçük hayvanların duvarları kemirip, eşeleyerek, tavanların etrafında koşuşturarak ve muhtemelen cıyaklayarak çıkardıkları sesler sıklıkla duyulabilir.

Mücadele yöntemi

Farelerin evlere girmesini önlemek için yarım santimden daha büyük bütün delik çatlak ve boşlukların kapatılması gerekir. Farelerin kemirebilmeleri nedeniyle bunların çimento gibi sert maddelerle kapatılması şarttır. Temizlik bu mücadele de en önemli yöntemdir. Ancak eviniz ya da işyeriniz fareler tarafından istila edilmişse en etkili fare ile mücadele yöntemleri, eğitimli uzmanlarca yürütülmüş olanlardır. Yörük ilaçlama ve çevre çözümleri olarak bu mücadele için bir telefon kadar uzağınızdayız.

 

Element

Become a Member


Continue