Karınca İlaçlama

                                                                               

KARINCA İLAÇLAMALARINDA
Nasıl Mücadele Edilir, Tanımı ve Yaşam Şekilleri Nelerdir?

Latince adı: Formicidae familyası

Tanımı ve yaşam şekli

Karınca, karıncalar (Formicidae) familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar (Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi’nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000’den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır. Karıncalar, boyutları küçük doğal boşluklarda yaşayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yaşarlar. Büyük koloniler çoğunlukla “işçi” ve “asker” sınıflarını oluşturan kısır dişilerden oluşur. Bu kolonilerde aynı zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve “kraliçe” adı verilen verimli dişiler de bulunur. Bu koloniler bazen “süper organizmalar” olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut hâlinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışırlar.

Ülkemizde bulunan birkaç tür karınca vardır. Siyah olan karıncalar, sarı karıncalar genelde kıyma et ürünlerine daha çok gelir. Marangoz karıncalar dediğimiz çürümüş ahşaplara gelen karıncalar vardır. Bu tip karıncalar yöremizde genelde bulunan karınca çeşitleridir.

Mücadele yöntemi

Bunlardan kurtulmanın birkaç yöntemi vardır. Birincisi bizim işimiz olan ilaçlayarak öldürmek. İkincisi gene teknolojik bir kimyasal olan, yem denilen, içinde aktif maddesi olan fakat öldürmeyen, kokusundan dolayı hayvanı tiksindirip bir daha oraya gelmemesini sağlayan ilaçlar vardır. Bu şekilde de sizi bu hayvanlardan kurtarabiliriz. Ancak siz de karınca problemi varsa mutlaka alt ve üst katlarınızda da vardır. Bundan dolayı mümkünse binanızın depo giriş katı ve dıştan çemberleme ilaçlama yapılması gerekir. Diğer yandan sadece sizin evinizi işletmenizi ilaçlamamız kısa süreli çözüm olacak ve gene sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Bizim size önerimiz topraktan başlayarak ilaçlanması hususundadır. İlaçlama spreyleme ve jel yemleme şeklinde yapılmaktadır.

Element

Become a Member


Continue