Hamam Böcekler İlaçlama

                                                                                                                     

Hamam böcekleri, genelde sarı kalorifer böceği de dediğiniz alman hamam böceği, daha büyüğü amerikan hamam böceği, siyah olan genelde tek bulunan oryantal hamam böcekleridir.

1- ALMAN HAMAM BÖCEĞİ ( Sarı Kalörifer Böceği)
2- AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ
3- ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ

 

1-  Alman Hamam Böceği

Latince Adı: Blattella germanica

Tanımı ve yaşam şekli

Yetişkin olanları açık kahverengi ya da esmer renkleri ve başlarının gerisinden başlayan iki adet siyah çizgileri ile kolayca tanınırlar. Boyları 13-16 mm uzunluktadır. Daha küçük olan yavru hamam böcekleri daha koyu renkte, olurlar ve başlarının arkasında beyaz çizgiler vardır. Alman hamam böceklerinin kanatları olmasına rağmen seyrek uçarlar ve daha çok hızlı hareket etmeyi severler.

Alman hamam böcekleri genellikle iç kısımlarda ve çoğunlukla da daha sıcak ve nemli yerlerde görülürler. Ev içlerinde genelde, mutfaklarda ve banyolarda görülmekle beraber yiyecek ve nemin bulunduğu her yerde bulunurlar. Alman hamam böcekleri, genellikle dışardan getirilen koli, torba ve karton kutularla evlere ya da binalara girerler. Hemen hemen her şeyle beslenirler. Bundan dolayı gıdayla ilgili bir sorunları yoktur hatta kendi ölülerini bile yerler. Bu hayvanlar istilacıdır ve çok fazla mikrop taşır. Genellikle gece ışığı yaktığınızda görürsünüz. Eğer bu hayvanı evinizde işyerinizde fabrikanızda görürseniz ve birkaç gün geçtiyse mutlaka ilaçlama yaptırın. Eğer bu hayvanı gördüğünüzde 1 ay geçmişse bu hayvanlardan kurtulmak için en az 3-4 defa 21 günde bir ilaçlama yaptırmanız gerekir. Çünki hayvanların döngü süresi 21 gündür. Yumurtaları 21 günde bir ergin hale geçer

Alman hamam böceklerinin dışkıları, küçük ve koyu renktedir. Tezgâhların üzerinde ya da çekmecelerde görülürler. Dışkılarının izleri, oda köşelerinde, kapı üstlerinde ya da küçük çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ya da izler bırakır.

Alman hamam böcekleri binaiçlerinde yaşayan haşereler olarak bilinir ve özellikle yüksek nemin ve sıcaklığın olduğu yerlerde görülürler. Alman hamam böcekleri ayrıca, kolera,veba, sıtma mikrobu ve tifo dahil birçok hastalık mikrobu taşırlar. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki İstanbul gibi büyükşehirlerde çocuklarda görülen astım hastalığı ile Alman hamam böceği varlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Mücadele yöntemi

Bu hayvanlardan kurtulmanız o kadar kolay değildir.

Bir kaç yöntemle ilaçlama yapılır. Spreyleme ULV ve jel yemleme sistemi. En teknolojik olan jel yemleme sistemidir. Sprey ve ULV sisteminde evde bulunmamanız gerekirken jel sistemiyle sadece mercimek tanesi kadar 2 karış arayla yemleme yapılırken siz yemeğinizi yemeye bile devam edebilirsiniz. Eğer bir daha bulaşma olmazsa tekrarlamayabilir. Ancak hamam böceği sürelerine dikkat edilip ve zamanında yeterli adet ilaçlama yapılmışsa kurtulmanız mümkündür. . Eğer evinizin altında fırın unlu mamül lokanta vs. varsa oradan geldiğini düşünüyorsanız onların ilaçlamasının yapıldığı gün ilaçlama yapılırsa daha etkili olur. Çünki o yerlerde ki ölür sizinki ölür ve oradan oraya geçmesi engellenir. Eğer hamam böceğini 2-3 aydan sonra bize haber verdiyseniz alt üst komşularınızda da mutlaka vardır. Bu gibi durumlarda daha etkili sonuç almak için entegre olarak birlikte ilaçlama yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz.

 

 

 

2-  Amerikan Hamam Böceği

Latince Adı: Periplaneta americana

Tanımı ve yaşam şekli

Yetişkinleri yarım santim’den biraz daha uzun olabilmektedir.
Yetişkin Amerikan hamam böcekleri, kırmızımsı kahverengi ve benzer renktedirler. Başlarının arkasındaki bölgede sarı şerit şeklinde bir yuvarlak

Üremeleri ve çoğalmaları hemen hemen alman hamam böceğiyle benzerlikler gösterir. Farklı olarak hem dişi hem de erkek Amerikan hamam böceği uçabilir. Normalde açık havada yaşarlar. Sıcak ve nemli olan çiçek tarhları ve malçların altı gibi alanları tercih ederler. Türkiye’de şehirlerde, özellikle kanalizasyon sistemleri yaşama alanlarıdır. Amerikan Hamam Böceği İstilasının Belirtileri

Evlerde aktif halde görebilirler. Amerikan hamam böcekleri çok hızlı hareket ederler ve özellikle karanlık yerlere hızlıca kaçarlar. Eğer ürkerlerse nadiren uçtukları da olur.

Hamam böcekleri çok pis böceklerdir. Hastalık taşır ve yayarlar, hatta astıma yol açarlar. Hamam böcekleri, çürümüş maddeler arasında ve kanalizasyonda dolaşırken bacaklarına ve gövdelerine mikroplar bulaşabilir ve böylelikle bu mikrobu yiyeceklere ve yiyeceklerin bulunduğu yerlere taşırlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ishal, dizanteri, kolera, cüzzam, veba, karahumma ve ayrıca polio gibi viral hastalıklarıda bulaştırdıkları düşünülmektedir. Ayrıca su kaynağı olan bölgelerde kuru yerlerde de yaşayabilirler. Lokanta ve pastane gibi işletmelerde, kazan dairesi ve buhar tünellerinde bulunabilirler. Evlerde ve ticari işletmelerde, genellikle binaların zemininde ve bahçe alanlarında yaşarlar. Amerikan hamam böcekleri açık alanlarda görülebilir. Tatlı yiyecekleri severler ve bununla birlikte çürümüş maddeleri tercih ederler.

İlaçlama şekli

Diğer hamam böcekleriyle aynı yöntemle ilaçlamaları yapılır.

 

 

 

3-  Oryantal Hamam Böceği

Latince Adı: Blatta orientalis

Tanımı ve yaşam şekli

Yetişkin boyu 2,5–3 cm olan, siyah bir hamamböceği türüdür. Dişisi erkekten daha iridir. Alman hamam böceğinden büyük, Amerika hamam böceğinden ise küçüktür ve uçamaz. Türkçede aynı boyutlarda ve siyah olan Blaps cinsinden böcekler için kullanılan karafatma adı Blatta cinsi ve Doğu hamam böceği için de kullanılmaktadır. Çok farklı ortamlara adapte olup yaşayabilir, fakat en çok bina içlerinde nemli ve ılık ortamları tercih eder. Salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamam böceklerine su ve besin kaynakları ile yuvalarının yerini işaret ederler. Dokunsal ve kimyasal iletişim kurarlar.

Mücadele yöntemi

Gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri delikler kapatılmalıdır. Çöpler ve gıdalar açıkta bırakılmamalıdır. Ancak kontrolde en pratik yol ilaçlamadır bu amaca uygun kalıcı etkili ilaçların saklandıkları yerlere püskürtülerek uygulanması gerekir. Fakat yumurtalarda yeni çıkacakları öldürmek için ilaç en az 2 ay sonra tekrarlanmalıdır. Bununla birlikte ilaçlı yem tuzakları da kullanılabilir. Yörük ilaçlama işinde uzaman personeliyle sizi bu dertten kurtarmak için hazırdır.

Element

Become a Member


Continue